Haber

ECOWAS liderleri Nijer’de darbeyi görüşmek üzere toplanacak

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) liderleri, Nijer’deki darbeyi görüşmek üzere 30 Temmuz’da acil toplanacak.

ECOWAS Devrim Lideri ve Nijerya Devlet Lideri Bola Ahmed Tinubu’nun Sözcüsü Dele Alake, yaptığı yazılı açıklamada, ECOWAS liderinin Nijer’deki darbeyi görüşmek üzere 30 Temmuz’da Nijerya’nın Abuja kentinde bir toplantı yapacağını söyledi.

Alake, “Nijer Cumhuriyeti’nde Batı Afrika ülkesindeki anayasal siyasi liderliği deviren darbenin ardından, ECOWAS Devlet ve Hükümet Liderleri Otoritesi Başkanı Bola Tinubu, Pazar günü Abuja’da bölgesel liderlerin özel bir toplantısına ev sahipliği yapacak.” dedi. Bir deyim. ifadesini kullandı.

Nijer’de 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları, akşam saatlerinde televizyonda darbe bildirisi okuyarak yönetimi ele geçirdiklerini duyurdu.

Silahlı Kuvvetler de “güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesini önlemek ve Başkan Bazum ve ailesinin fiziki bütünlüğünü korumak için” darbeyi desteklediğini açıkladı.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıl Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı.

kozlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu