Ekonomi

Irak krizi petrolde tırmanmaya devam ediyor

Petrol, Irak’ın Bölgesel Kürt Yönetimi ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Türkiye’ye petrol ihracatının kesintiye uğraması ve ABD’de yayınlanan sektör raporunun stokların azaldığına işaret etmesiyle yükselişini sürdürdü.

Brent ham petrolü 79 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 74 doların üzerine çıktı. Her iki göstergede de iki haftanın en yüksek seviyeleri görüldü.

Petrol, Çin’in pandemi önlemlerini gevşetmesinin ardından yeniden canlanan talep ve arz riskleriyle destekleniyor. Öte yandan hem ABD’de hem de Avrupa’da kurumları etkisi altına alan bankacılık krizi sonrası yaşanan belirsizlik piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Uzmanlar arz risklerinin petrol fiyatlarını desteklemeye devam ettiğine dikkat çekerken, ABD Irak ve Türkiye’yi ihracatı yeniden başlatmaya, piyasayı sıkılaştırmaya ve günde yaklaşık 400 bin varillik sevkiyatın durmasına neden olan anlaşmazlığı sona erdirerek fiyatları artırmaya davet etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin en büyük petrol üreticilerinden biri olan Norveçli DNO ASA, çatışmaların devam etmesi üzerine üretimini azalttı.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü yayınladığı raporda ham petrol stoklarının 6,1 milyon varil gerilediğini ve bu rakamın resmi bilgilerle desteklenmesi halinde Kasım ayından bu yana en büyük düşüş olacağını bildirdi.

Önceki rapor, ABD hisse senetlerinin Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte, her iki gösterge petrol fiyatlarının da olası bir ABD resesyonu ve Rus üretiminin gücünü savunması nedeniyle bu ayı kayıplarla kapatması bekleniyor.

Buna ek olarak, OPEC+ önümüzdeki hafta yapılacak Ortak Bakanlar İzleme Komitesinde üretimde herhangi bir değişiklik olduğuna dair rastgele bir göstergede bulunmadı.

senpazarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu