Haber

İsrail’de yargı reformuna isyan

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Yargıtay kararlarının bağlayıcılığının kaldırılmasını ve hükümet partilerinin onayıyla yüksek yargıçların atanmasını öngören tartışmalı yargı düzenlemesi İsrail’i ayağa kaldırdı.

Ülkede 12 haftadır devam eden gösteriler bu akşam isyana dönüştü.

SAVUNMA BAKANINI KALDIRDI

Başbakan Binyamin Netanyahu, yargı ‘reformunu’ eleştiren Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı.

Hükümet basın dairesinden yapılan açıklamada Netanyahu’nun Gallant’ı kovduğu belirtildi. Yerine kimin atandığına dair başka bir detay paylaşılmadı. Yargıtay hakimlerinin seçiminde komisyon atamalarında söz sahibi olma yetkisi verecek yasa tasarısının yarın ilk oylama için TBMM’ye getirileceğini de duyurdu.

Gallant’ın görevden alınmasının ardından on binlerce İsrailli sokaklara döküldü. Protestocular Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun önündeki barikatları yıktı. Tel-Aviv’deki otoyollar da trafiğe kapatıldı. Protestocular, Başbakan Netanyahu’ya ülkedeki lakabıyla “Bibi İstifa!” sloganlar attı.

ÜNİVERSİTELER GREV BAŞLATTI

İsrail üniversiteleri de yargı düzenlemesine karşı süresiz grev kararı aldı.

Üniversitelerin rektörleri ve yönetimleri, bugünden itibaren tüm derslerin ve bilimsel araştırmaların askıya alınması da dahil olmak üzere hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için yaptıkları ortak yazılı açıklamayla süresiz grev ilan ettiklerini duyurdu. İsrail üniversitelerinin rektörleri ve yönetimleri olarak, İsrail demokrasisinin temellerini sarsan ve devamlılığını tehlikeye atan yasama sürecinin devam ettiği gerekçesiyle tüm İsrail araştırma üniversitelerinde eğitime ara vereceğiz. Başbakan ve koalisyon üyelerini yasa tasarısını derhal durdurmaya çağırıyoruz.”

İşçi sendikalarının da emsal karar alması bekleniyor.

BAŞKONSOLOS istifa etti

İsrail’in New York Başkonsolosu Asaf Zamir, Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından istifa etti.

Zamir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “istifa ediyorum” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

sariyer-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu