Haber

Rusya Merkezli İnsan Kaçakçılığı Şebekesi Ortaya Çıktı

Küba, Ukrayna’da savaşmak üzere erkek toplayan Rusya merkezli bir insan kaçakçılığı çetesini ortaya çıkardı.

Küba Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın, Ukrayna’da Rusya adına savaşan güçlerle birlikte Rusya ve Küba’da yaşayan Küba vatandaşlarının da dahil olduğu bir insan kaçakçılığı şebekesini ortaya çıkardığı bildirildi.

Merkezinin Rusya’da olduğu belirtilen ağın etkisiz hale getirilmesi ve dağıtılması için çalışmaların devam ettiği, ağın bazı girişimlerinin engellendiği, bu tür eylemlere katılanlar hakkında cezai soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Küba’nın düşmanları, ülkenin imajını zedelemeyi ve Küba’yı bu eylemlerin suç ortağı olarak göstermeyi amaçlayan çarpık bilgiler yayıyor, biz de bunu kesinlikle reddediyoruz.” Açıklamalarına yer verdi.

Paralı askerlik hizmetine karşı “kesin ve net bir tarihsel duruşa sahip olan” Küba’nın, söz konusu uygulamanın Birleşmiş Milletler nezdinde reddedilmesinde etkin rol oynadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Küba’nın Ukrayna’daki savaşın bir parçası olmadığı vurgulanarak, “Biz, asker toplamak veya paralı asker toplamak amacıyla her türlü insan kaçakçılığı faaliyetine katılanlara karşı kararlılıkla hareket ediyoruz ve edeceğiz. Herhangi bir ülkeye karşı silaha sarılın.” Terim kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu