Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Nisan vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,2 artışla güne 5.694,75 puandan başladı.

Nisan vadeli endeks sözleşmesi açılış seansında önceki normal seans kapanışına göre yüzde 0,2 artışla 5.694,75 seviyesinden işlem gördü.

Dün satış rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 5.683,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansındaki kayıplarını kısmen telafi ederek 5.689 puana yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geleceğe yönelik para politikasına ilişkin belirsizliklerin yeniden artmasıyla küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini bildirdi.

ABD’de hem makroekonomik bilgi akışının hem de Fed yetkililerinin açıklamalarının varlık fiyatlarının taraf tutmasını zorlaştırdığını belirten analistler, para piyasalarında Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağının fiyatlandığını söyledi. Önümüzdeki ay yapılacak toplantıda yüzde 87 ihtimalle.

Temmuz toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı ihtimali düşük de olsa her geçen gün güçlenerek yatırımcılar için soru işaretleri oluşturuyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW beklenti endeksi, ABD’de ise konut başlangıçları ve inşaat izinleri verilerinin takip edileceğini belirtti. konumunda olduğunu söyledi.

dumlupinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu