Haber

Esnaf Kahramanmaraş’ta dükkanlarını açmaya başladı

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından esnaflar, depremin izlerini hafifletmek ve sosyal hayata dönüşü desteklemek amacıyla dükkanlarını açmaya başladı. Amaçlarının para kazanmak olmadığını belirten konfeksiyon mağazası sahibi İbrahim Kasap, “Biz sadece insanların çarşıya gelip yaraların bir an önce iyileşmesini, herkesin kendi işine bakmasını istiyoruz. şu anda en az 5-10 yıl geriye gitti.”

Kahramanmaraş’ta depremin 20. gününde enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kentin birçok yerindeki çalışmalar sırasında depremde yıkılan binaların kalıntıları hafriyat çöplüğü olarak seçilen alanlara taşınıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bir yandan depremin yaralarını sarmaya çalışırken, diğer yandan ücretsiz şehir içi halk otobüsü seferlerini başlattı.

‘İNSANLARI DAHA FAZLA YAŞATMAK İÇİN MAĞAZALARIMIZI AÇTIK’ Depremin büyük yıkıma yol açtığı kentte, afetin 19’uncu gününde çok sayıda esnaf dükkanlarını açmaya başladı. Kentin sokakları da depremin ilk günlerine göre oldukça hareketliydi. Atatürk Bulvarı’nda fındık dükkanı işleten Mesut Göde, “Dükkânımızı açmamızın nedeni insanlara moral vermek. İlk 15 gün açamadık. Para için değil iş yeri açacağız” dedi. insanlarla dayanışma için.” Herkesin işine bakmasını istiyoruz. Maraş şu anda en az 5-10 yıl geriye gitti.”

Öte yandan Dulkadiroğlu Bey Alaüddevle Bey tarafından 1500’lü yıllarda yaptırılan 9 giriş ve 495 işyerinden oluşan tarihi Maraş Çarşısı ise 2 büyük depremde hasar gördü. Hatay’da Pazartesi günü meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından iş yerlerinin kapatıldığı tarihi çarşının bazı tavanlarının çöktüğü belirlendi. Dükkanlarındaki eserleri almak için çarşıya gelen esnaflardan Ökkeş Kılıççalan, “Bu çarşı 600 yıllık. Türkiye’nin en eski 3. çarşısı olduğu söyleniyor. 7.7’de bir sıkıntı olmadı. Hafif çatlaklar vardı. İkinci depremde sağlamdı ama sonuncusu Hatay’da 6.4” büyüklüğündeydi. “Sonuç böyle oldu. Restorasyon burası olacaktı, proje aşamasındaydı. Şu anda çok hasarlı dükkânımız var. Biriktirebildiğimiz kadar toplamaya çalışıyoruz. İnşallah kavuşuruz.” daha iyi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu