Haber

Husiler Yemen’de: Umman heyetiyle “ciddi ve olumlu” görüşmeler yaptık

Yemen’de İran destekli Husiler, ateşkesi yenilemek için Sana’da Umman heyetiyle “olumlu ve ciddi” görüşmeler yaptıklarını duyurdu.

Husilerin müzakere heyeti lideri ve sözcüsü Muhammed Abdusselam’ın açıklamaları, Husilere ait “Al-Mesira” televizyonunda yayınlandı.

Abdusselam, Umman heyetiyle ülkede istikrarı sağlayacak, kapsamlı ve adil bir barışın zeminini hazırlayacak, saldırıları ve ablukayı sona erdirecek insani düzenlemeler konusunda ciddi ve olumlu görüşmelerde bulunduklarını bildirdi.

Husi heyetinin Umman heyetiyle Maskat’a gittiğini belirten Abdusselam, görüşmelerin burada devam edeceğini söyledi.

Yemen’de ateşkesin yenilenmesi için çalışmalarını sürdüren Umman’ın 10 Ocak’ta Husilerin kontrolündeki Sana’a gönderdiği heyet, bugün temaslarını tamamlayarak Umman’a döndü.

Yemen Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Muhtar er-Rahbi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Umman heyetinin Sana’a’dan güzel haberlerle döndüğünü bildirdi.

Umman, Aralık ayında Sana’ya bir heyet gönderdi.

Yemen’deki kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve ateşkesin daha sonra iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

haber-erdemli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu